HTML Nedir? Nasıl Kullanılır?

HTML nedir merak ediyorsan doğru yerdesin.

Gönderildi  290 Görüntülenme güncellenmiş 3 ay önce

HTML Nedir? Nasıl Kullanılır?

HTML Nedir? Nasıl Kullanılır? Gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım HTML Rehberi konumuza hepiniz hoş geldiniz. İnternet sitesine sahip kişilerin, bu kodlar hakkında belli bir düzeyde bilgi sahibi olmaları kendi yararlarına olacaktır. Kısa bir anlatım ile HTML Nedir? Sorusuna yanıt verelim.;
 

HTML Nedir?​

HTML; Hiper Text Markup Language yani Hiper Metin İşaretleme Dili olarak bilinmektedir. Peki, nedir bu İşaretleme Dili? Kısa bir örnek ile açıklayalım; Tilki.NET üzerinde paylaştığım bu yazının Google veya diğer arama motorları tarafından anlaşılarak; hangi kelimenin başlık, içerik, alt başlık, resim olduğunu anlaması için HTML büyük önem arz etmektedir. Yani HTML kısaca sitemizdeki içeriklerin tümünün arama motorları tarafından anlaşılmasını sağlayan bir araçtır diyebiliriz.

HTML dosyası oluştururken metin belgesi, notepad++ veya editör kullanabilirsiniz. (Buraya tıklayarak, yazmış olduğum En Kullanışlı Editörler isimli konuya gidebilirsiniz.) HTML dosyalarının uzantısı HTM ve HTML olmak zorundadır. HTM ve HTML arasında bir fark bulunmamaktadır. Windows eski yıllarda, dosya uzantısını maksimum 3 harf olarak kabul etmekte ve bu şekilde kullanıma izin vermekteydi. Güncel olarak (2022 yılında) HTML dosyalarının büyük çoğunluğu HTML uzantısına sahiptir ve bu şekilde kullanmanız daha modern olacaktır.

HTML Nasıl Kullanılır?​

HTML kullanımı, etiketler arasına yazdığınız değerlerden ibarettir. Bir HTML sayfası oluşturmak için en basit yöntem bir editör kullanmaktan geçer. Ben bu konuda sadece 18.3 Mb boyutunda olan Sublime Text 3 isimli editörü öneriyorum. Bu editörle .html uzantılı bir dosya oluşturup bu dosyayı düzenlediğiniz esnada html yazıp tab tuşuna basarsanız otomatik olarak HTML5 şablonu sayfaya gelecektir.

  • <html>, <head>, <meta>, <title>, <body> gibi <..> işaretlerinin arasında yer alan kelimelere etiket yani tag denilmektedir. Her etiket farklı bir işe yarar.
  • Tag kullanımında genellikle küçük harfler kullanılır.
  • Türkçe karakter kullanılmaz.

Her açılan tag kapatılmak zorundadır. Örnek olarak; <title> tag bu şekilde açılır, </title> bu şekilde ise kapatılır. Kapatma işareti "/"dir.

HTML Etiketleri Ne İşe Yarar?​

Yukarıda bahsettiğim Sublime Text 3 editörüne girerek daha detaylı anlatabilmek için bir HTML5 şablonu oluşturdum. Bu şablon üzerinden HTML'de hangi etiket ne işe yarar inceleyelim.

 

  • <!DOCTYPE html> : Bu etiket sayfanın HTML5 olduğunu belirtir. Sayfanın en üstünde yer alır.
  • <html> </html>: Bu kod arasındaki kodların HTML olarak işaretlenmesini sağlar, üstteki <!DOCTYPE html> haricindeki kodlar, çalışması için bu kodun içinde olmalıdır.
  • <head> </head>: Hazırlanan sayfa ile ilgili bilgileri verebileceğiniz etikettir.
  • <title> </title>: Sayfanın başlık kısmını oluşturan etikettir.
  • <body> </body>: Sayfanın gövdesi yani içeriğini aktaran etikettir.


Tepkiniz?

0
Komik
1
Muhteşem
0
Normal
0
Havalı
0
Eğlenceli
0
Kötü
0
Berbat
0
Şaşırtıcı
0
Saçma
0 Yorumlar