News
07, May 2022 07:35 PM
News
28, May 2022 06:01 PM

Localhost Nedir?

Localhost hakkında öğrenmek istediğin her şey işte bu yazıda.

Gönderildi  378 Görüntülenme güncellenmiş 3 ay önce

Localhost Nedir?

Localhost Nedir? Ne İşe Yarar? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım konuma hepiniz hoş geldiniz. Localhost; genellikle internet sitelerini çevrimdışı özelleştirmek için kullanılan yerel ağı ifade eder. Kelime anlamı ile yerel ev sahibi, yerel barındırma anlamına gelmektedir. Hadi daha detaylı şekilde inceleyelim.

Localhost, herhangi bir sunucuya ihtiyacınız olmadan yerel ağ üzerinden kontrolü sağlanan bir sunucu gibi davranır. Yani bilgisayarınızın bir sunucu gibi davranmasını sağlamaktadır. Üstelik sunucu gibi davranan bilgisayarınız; modeme, ağ kartına ihtiyaç duymaz.

İnternet sitelerine aslında, x.x.x.x gibi IP'ler üzerinden bağlanırız. Bunu maskelemek ve yönlendirmek için alan adı satın alarak bu alan adlarını (domainleri) kullanırız. Localhost'un ise varsayılan adresi ise 127.0.0.1 veya localhost şeklindedir.

Localhost Ne İşe Yarar?​

Aslında yazımın üst kısmında bu durumdan biraz bahsettim. Localhost ile bilgisayarınızı sunucu gibi çalışan bir ortama dönüştürerek; internet sitelerini ve sayfalarını localhost üzerinde kurabilir, özelleştirebilir ve oluşturabilirsiniz. Bu sayede yarım kalmış internet siteleri yerine local'de test edilmiş sayfalar yayınlarsınız.

Localhost Nasıl Kurulur?​

Localhost kurma işlemini bilgisayar üzerinden aşağıdaki adımları uygulayarak kurabilirsiniz. Bilgisayarım Windows 10 olduğu için Localhost kurulumu işlemini bu şekilde anlatmak durumundayım.

 


Tepkiniz?

0
Komik
1
Muhteşem
0
Normal
0
Havalı
0
Eğlenceli
0
Kötü
0
Berbat
0
Şaşırtıcı
0
Saçma
0 Yorumlar